huseyin@kandulu.com 0532 053 98 75

Meme Büyütme Nedenleri

Cinsel kimliğimizi oluşturmak ve sağlıklı olarak oturtmak uzun ve sancılı bir süreçtir. Çok küçük yaşlarda başlayan bu süreç içinde toplumdan ve aileden öğrendiklerimiz, rol modelleri, çeşitli oyunlar ya da uygulamalar önemli rol oynarlar. Bu şekilde inşa edilen cinsel kimlik ise hem bizim hem de içinde bulunduğumuz toplumun tertipli ve hoş görülen bir düzen içinde yaşamamızı sağlar. Cinsel kimliğimizle ilgili yaşayabileceğimiz sorunlar ise psikolojik problemlere ve hayatımızın çok önemli noktalarında çalkantılara, düzensizliklere yol açabilir. Kadınlar için cinsel kimliğin ifade bulmasını sağlayan en önemli organ ise meme olarak nitelendirilebilir. Hem fonksiyonları hem de görünüşleri ile kadının kimliğinin belki de en önemli parçasıdır.

Memesini her hangi bir nedenden (kazalar, çeşitli hastalıklar özellikle göğüs kanseri) kaybeden kadınların önemli kimlik bunalımları yaşadığı görülür. Hem cinsel hayatında hem de güncel hayattaki rolünde bazı tereddütlere düştüğü ve aksamalar yaşadığı görülür. Organın görünüşünde bir bozukluk ya da eksikli hissedilmesi de benzer sonuçlara yol açabilir. Bunun için meme büyütme ameliyatları aslında ‘ihtiyaç’ olarak değerlendirilebilecek estetik operasyonlar arasında sayılabilir.

Evet, bu operasyonu gereklilik olarak görmek mümkündür. Çünkü göğüsleri ideal ölçülerde olan kadınlar, hem kendileri hem de toplum tarafından yadırganmaz. Bu nedenle daha rahat ve sosyal ilişkilerinde daha aktif bir hayat yaşayabilir. Dolayısıyla oluşabilecek psikolojik sorunların önüne başlamadan bir set çekilmiş olur. Duruma böyle bakmak mümkün olsa da SGK meme büyütme ameliyatlarını ‘gereksiz’ ve ‘sağlık nedeni ile olmayan’ sorunlar arasında görmektedir. Yani ameliyat ücretleri için bir SGK katkısı söz konusu olmaz. Meme küçültme ameliyatları, sağlık sorunu için olduğu doktor tarafından raporda belirtilirse SGK tarafından katkı payı sağlanan ameliyatlardandır. Ancak meme büyütme fiyatları tamamen sizin karşılamanız gereken tutarları ifade etmektedirler.

vaser liposuction vaser lipo saç ekimi