huseyin@kandulu.com 0532 053 98 75

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi

meme büyütme ameliyatı öncesi

Meme Protezi yerkeştirilecek hasta kırk yaşdan fazla ise ameliyattan önce mamografi ve gerekirse ultrasonografi adı verilen radyolojik tetkikler yapılır. Her ameliyatın genel veya kendine özel  riskleri vardır. Meme bölgesinde ödem ve ağrı meme büyütme ameliyatı sonrası görülen yakınmalardır. Göğüs büyütme Ameliyatına bağlı kanama ve enfeksiyon nadir görülen durumlardır. Bazı hastalar ameliyattan sonra göğüs başlarında artan veya  azalan duyarlılıktan ya da kesi çevresinde hissizlikten şikayet ederler. Bu genellikle geçicidir. Bir yabancı cisim olan proteze karşı vücutta bazı bağ dokusu hastalıklarının geliştiği, bebeğe süt vermenin zorlaştığı, protezin kansere neden olduğu ileri sürülmüştür. Ancak  bunların hiçbiri bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Meme büyütme  ameliyatında, memenin büyütülmesi vücut için yabancı bir madde ile  sağlanabildiğinden, proteze ait sorunlar olabilir. Protez çevresinde kapsül adı verilen bir zarın gelişmesine bağlı sertleşme ve daralmalar olabilir.  İnce zar herhangi bir probleme yol açmaz, orta kalınlıkta bir zar oluşması  halinde memelerde hafif bir sertlik ve meme tabanında belirginlik fark  edilebilir. Nadir durumlarda vücut bu yabancı maddeyi kabul etmeyebilir, protez çevresinde kalın bir zar oluşturup (kapsül), sıkıştırıp hapsetmeye bazen de vücut dışına atmağa çalışır.

meme büyütme ameliyatı öncesi

Kalın kapsül oluşması halinde göğüslerde sertlik ve bazen asimetri  görülebilir. Hafif ve orta kapsüler kontraktür durumunda, protez çevresindeki kapsülün giderilmesi için dıştan masaj ve gereğinde ek ameliyatlar  yapılabilir. Ağır kapsül kontraktürü ortaya çıktığında protezi çıkarmaktan  başka seçenek yoktur. Silikon protezlerin dış yüzeyi çok ince olmakla  birlikte dış darbelere oldukça dayanıklıdır. Normal ve orta dereceli masajlar zarar vermez. Kişi ameliyattan iki ay sonra yüzü koyun yatabilir. Bazan, protez içeriğinin balon dışına sızması görülebilir. Eğer gel-filled  protez kullanılmışsa, doku aralıklarına sızan bu maddeler kitle oluşmasına neden olabilir. Soya yağının nasıl etki ettiği henüz bilinmemektedir. Serumla dolu protez kullanılmışsa, protez içine doldurulan serum fizyolojik  protez dışına, doku aralıklarına sızabilir, bu takdirde dışarı sızan serum  vücuda herhangi bir zarar vermeden dokular tarafından hızla emilir. Aslında damar yolu ile verilebilen ve başka tedavi amaçları ile kullanılan bu  maddenin hiçbir zararı yoktur. Meme Protezi yırtılması nadir bir durumdur, araç  içi trafik kazalarında olduğu gibi sıkışmalarla, yüksekten düşmelerle ve  delici alet yaralanmaları ile ortaya çıkabilir. Protez konmuş göğüslerde daha  sonra yapılacak mamografi ve cerrahi muayene problem oluşturmaz. Protez  mamografide bir boşluk olarak görülür. Silikon meme protezli bir memede kanser gelişmesi riski artmaz, normal meme dokusu ile aynıdır. Böyle bir  durum oluştuğunda protezli memede de kansere yönelik ameliyat ve diğer  tedavi şekilleri standartlar doğrultusunda uygulanır. Meme büyütme ameliyatına karar vermeden önce, sizi rahatsız eden kusurunuzu ve ameliyattan beklentinizi açıkça doktorunuza söylemeniz, seçilecek  protezi, protezin hangi kesiden konacağını, anestezi tipini, ameliyatın erken ve geç sonuçlarını tartışmanız gereklidir.

vaser liposuction vaser lipo saç ekimi