huseyin@kandulu.com 0532 053 98 75

Göğüs Büyütme Operasyonlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göğüs büyütme ameliyatı ve dikkat edilmesi gerekenler

Birçok estetik operasyonda olduğu gibi, göğüs büyütme operasyonlarında da hastanın dikkat etmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Estetik operasyonlar yapıları gereği risksiz ameliyat grubuna girse de, doktorun önerileri dikkate alınmadığı takdirde istenmeyen sonuçlarla karşılaşmak mümkündür.

Hastalara uygun, doğru tanı ve operasyon ile meme büyütme operasyonlarında istenen sonuçlar büyük oranda gerçekleşmektedir. Ancak özellikle hastaların tavsiyelere uymamaları durumunda çeşitli risk faktörleri ortaya çıkabilmektedir. Bu aşamalardan ilki hijyen kurallarına uyulmaması ile ortaya çıkan enfeksiyon kapma durumudur. Hastaların, doktor tavsiyesi ile verilen ilaçları kullanmaması, belirtilen süreye uymayarak operasyon bölgesinin su ile teması, pansuman işlemlerinin aksatılması ve genel temizlik kurallarına uyulmaması gibi durumlar nedeniyle, operasyon bölgesi enfeksiyon kapabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için doktorun tavsiyelerine mutlak surette uymak gerekmektedir. Zaten bu tip operasyonlar yapısı gereği, hastanın kısa sürede normal hayatına dönebildiği yapıdadır.

Hastaların uyması gereken durumlardan bir diğeri ise, duruş pozisyonlarıdır. Göğüs büyütme operasyonunu izleyen süreçte hastanın göğüs kısmını zorlayıcı oturuş pozisyonlarından, ani ve sert hareketlerden, geceleri yüz üstü pozisyonda yatmaktan kati surette kaçınmaları gerekmektedir. Bu gibi yanlış uygulamalar erken dönemde; protezin kaymasına ve bu nedenle göğüste şekil bozukluklarının oluşmasına, ameliyat dikiş yerlerinin patlamasına ve hastanın kan kaybına veya enfeksiyon kapmasına neden olabilmektedir. Bu gibi istenmeyen durumların önüne geçmek için, duruş pozisyonları kadar, verilen destekleyici aparatların ve kullanılan sargıların, doktor tarafından aksi belirtilmedikçe çıkarılmaması gerekmektedir.

Bunların dışında, nadiren de olsa hastada yoğun kanama, şişliğin inmemesi, uzun süreli ağrı gibi durumlar oluşabilmektedir. Bu gibi durumların meydana gelmesi halinde ise en kısa zamanda doktor ile görüşme ayarlanmalıdır.

Görüldüğü gibi az ve ufak risklere sahip meme büyütme operasyonları, biraz dikkat ve doktor tavsiyesine uyulması sayesinde kısa sürede ve sorunsuz olarak atlatılabilmektedir.

vaser liposuction vaser lipo saç ekimi